Svi diskovi za disk golf su standardizovani po veličini i drugim parametrima i naizgled slično izgledaju, iako mogu prilično da se razlikuju po svojim parametrima leta. Sve ovo naravno nije mnogo bitno da bismo se zabavljali igrajući disk golf i u suštini nije važno sa kojim diskom igrate (dovoljan je samo jedan), ali može da bude vrlo korisno da znate više o ovim razlikama.

Da bismo pričali o parametrima leta, moramo da napravimo mali uvod o fizici leta diska, tj. šta disk prirodno želi da uradi kada ga bacimo. Postoji mnogo načina na koje je moguće baciti disk, ali dva najosnovnija su bekhend i forhend.

Bekhend
Forhend

Pretpostavićemo da disk bacamo desnom rukom – ako disk bacimo ravno bekhendom, kako bude gubio brzinu padaće ulevo; ako disk bacimo ravno forhendom, kako bude gubio brzinu padaće udesno. Kako izgleda let diska kroz vazduh, koliko brzo, oštro i na koju stranu disk pada kako gubi brzinu i sve ostalo što se disku dešava u vazduhu zavisi od toga kako smo bacili disk, od parametara leta samog diska, i od uslova na terenu (prvenstveno vetra, ali i nagiba terena kao i nadmorske visine). U našoj disk golf biblioteci možete naći dosta kvalitetnih linkova do sadržaja koji pokrivaju formu i načine bacanja diska.

Parametri leta (Flight numbers)

Opšte karakteristike leta svakog diska su definisane setom od četiri broja, iako odedjivanje tačnih karakteristika leta svakog diska još uvek nije standardizovano na nivou industrijskih standarda. Vrlo detaljno o parametrima leta možete pročitati ovde, a ukratko ovi brojevi znače sledeće:

Speed – opseg 1 do 14

Opisuje koliko je profil diska aerodinamičan tj. koliko brzo disk može da putuje kroz vazduh. Brži diskovi bolje seku vazduh i lete dalje, i generalno je potreban odredjen nivo tehnike bacanja (koju je relativno lako naučiti) kako bi najbrži diskovi bez previše napora leteli preko 100 metara. Za početnike nije preporučljivo koristiti diskove brže od 6 ili 7.

Više o tome šta je brzina diska i kako utiče na let diska.


Glide – opseg 1 do 7

Opisuje koliko dugo disk može da ostane u vazduhu ako je pravilno bačen, tj. koliko vazduha efektivno staje ispod diska dok leti – više vazduha znači duži ili dalji let sa manje napora, ali su takvi diskovi takodje podložniji uticajima vetra na sam let. Početnicima se preporučuju diskovi koji mogu bolje da “lebde tj. sa što više glide-a, 3 ili više.

Više o glide-u i kako utiče na let diska.


Turn – opseg 1 do -5

Ako uzmemo da je standardno ponašanje diska, kada ga bacimo desnom rukom bekhendom sa dovoljno snage, da leti pravo ili blago ulevo i na kraju svog leta pada oštro ulevo, to odgovara turn-u 0 (neutralan disk) ili 1 (stabilan disk). Generalno ovu karakteristiku leta diska možemo nazvati stabilnost. Kako idemo u negativan turn tako diskovi postaju manje stabilni tj. nestabilni. Disk koji recimo ima turn -3 će imati tendenciju da umesto pravo ili blago ulevo, leti blago udesno i tokom i na kraju svog leta. Početnicima se preporučuju diskovi sa negativnim turn-om jer će sa (dosta) manje snage moći dalje da bace disk koji će leteti pravo.

Više o stabilnosti diskova i šta je turn.


Fade – opseg 0 do 5

Fade opisuje ponašanje diska pri niskim brzinama, tj. šta disk radi na kraju svog leta kada je izgubio većinu brzine koju je imao. Čak i tokom samog leta, što sporije leti disk to će karakteristika fade-a biti izraženija tokom celog leta. Diskovi sa fade-om 0 pri niskim brzinama i na kraju svog leta lete i padaju pravo, dok diskovi sa fade-om 5 na kraju svog leta imaju tendenciju da padaju vrlo oštro ulevo (desna ruka bekhend). Početnicima se preporučuju diskovi sa što manjim fade-om.

Više o tome kako fade utiče na let diska.


Vrste diskova

Postoje četiri vrste tj. grupe diskova koje se razlikuju po svojim karakteristikama leta, koliko je snage potrebno da bi disk leteo kako je zamišljeno, i koliko daleko mogu da lete:

Puteri

putters // brzine od 1 do 3, koriste se za baš kratke distance (<30m) i završne udarce ubacivanja diska u korpu


Midovi

midranges // brzine 4 i 5, koriste se za kraće distance (<80m), diskovi koji su verovatno upotrebljivi u najvećem broju situacija na terenu


Fervej drajveri

fairway drivers // brzine 6 do 9, koriste se za dalje distance (>80m)


Drajveri

drivers // koriste se za max distance (120m+)


Još jedan bitan faktor koji utiče na let diskova je vrsta plastike od kojih je disk napravljen. Diskovi napravljeni od mekših (base) plastika su manje izdržljivi na udarce ali takodje preporučljivi za početnike jer mekane plastike čine disk manje stabilnim što znači da ga je lakse baciti pravo i dalje sa manje snage, i diskovi od base plastika su najjeftiniji (10-15€). Sa druge strane, diskovi od napravljeni od tvrdih (premium) plastika su izuzetno izdržljivi i generalno dosta stabilniji, ali i skuplji (20€+) – disk napravljen od kvalitetne premium plastike može da izdrži stotine ako ne i hiljade udaraca (najčešće u drveće ali ponekad i u beton) i zadrži svoje originalne karakteristike leta godinama bez obzira na to koliko i kako se koristi.

== Baza (skoro svih) diskova i interaktivna mapa za poredjenje letova različitih diskova ==

== Pretraživač diskova po parametrima leta ==

== Poredjenje različitih plastika od kojih se prave diskovi ==